Facebook

Dotazník

Ako sa Vám páči náš e-shop?
Počet hlasov: 148

Klasické prihlásenie

Nemôžete vyplniť toto pole
 

Prihlásenie cez sociálne siete


Hospodársky a sociálny dopad pestovania vanilky

Najväčšia časť aktívnej pracovnej sily na Madagaskare sa nachádza v poľnohospodárskom sektore. V roku 2000 sa na produkcii vanilky na Madagaskare podieľalo okolo 20 000 pestovateľov a 5000 výrobcov. Odhaduje sa, že asi 70 % aktívnej populácie na vidieku sa podieľa na produkcii madagaskarskej vanilky, ako jednej z dvoch hlavných plodín na tomto ostrove. Export vanilky je pod taktovkou vlády a združení vývozcov vanilky. Vláda taktiež určuje finálne ceny konečného produktu. Export vanilky predstavuje veľkú časť vládnych príjmov, a tak regulovanie výroby a obchod s vanilkou na svetových trhoch je stále jednou z najväčších priorít madagaskarskej vlády.

Už dávno sú známe javy, keď choroby alebo cyklóny, ktoré zničili značnú časť úrody vanilky narušujú sociálnu rovnováhu v tejto rozvojovej krajine. Šok vyvolaný na lokálnej úrovni môže mať dosah nielen na celú krajinu, ale taktiež na viacero kontinentov a viacero ekonomických sektorov počas niekoľkých rokov. Napríklad koncom 90. tych rokov a na začiatku nového milénia sa mnoho chudobných farmárov z iných rozvojových krajín nechalo zlákať na pestovanie vanilky kvôli zaplneniu medzery na svetových trhoch, ktorá bola vyvolaná práve ničivými cyklónmi na Madagaskare. Boli poskytované rôzne stimuly jednotlivými vládami týchto krajín a taktiež medzinárodnými agentúrami na podporu produkcie vanilky ako možnej cesty na vymanenie sa z chudoby. Zatiaľ čo na Madagaskare počas tohto obdobia pestovatelia utrpeli ťažké straty, v iných krajinách sa naopak pestovatelia tešili rastúcim ziskom.

Napriek tomu sa po tomto búrlivom období situácia na Madagaskare ustálila, čo viedlo k prudkému poklesu dopytu po vanilke v týchto rozvojových krajinách. Čiže dalo by sa povedať, že priaznivé podmienky na Madagaskare predstavujú akúsi „prírodnú katastrofu“ pre ostatné krajiny, ktoré sa ešte len snažia usadiť na globálnom trhu s vanilkou.

 

Najväčší producenti vanilky

Krajina

Produkcia

Percentá

Madagaskar

6 200 t

59 %

Indonézia

2 399 t

23 %

Čína

1 000 t

10 %

Mexiko

306 t

 

Turecko

192 t

 

Tonga

144 t

 

Uganda

195 t

 

Komory

65 t

 

Francúzska Polynézia

50 t

 

Reunion

23 t

 

Malawi

20 t

 

Portugalsko

10 t

 

Keňa

8 t

 

Guadeloupe

8 t

 

Zimbabwe

3 t

 

 Zdroj: UN Food & Agriculture Organization

 

 
 


Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.