Facebook

Dotazník

Ako sa Vám páči náš e-shop?
Počet hlasov: 143

Klasické prihlásenie

Nemôžete vyplniť toto pole
 

Prihlásenie cez sociálne siete


Podmienky vhodné pre pestovanie vanilky

Podnebie – Pestovanie vanilky si vyžaduje teploty v rozsahu  21 až 32 °C, rovnomerne distribuovaný ročný úhrn zrážok 1500 mm alebo viac, 80 %-nú vlhkosť vzduchu a nadmorskú výšku 0 až 600 m.n.m.

Pôda – medzi hlavné charakteristické znaky, ktoré musí spĺňať pôda vhodná pre pestovanie vanilky patria: dobré odvodnenie, hojný organický materiál a pH hodnoty 6 až 7. Je dôležité poznamenať, že intenzívne pestovanie vanilky si vyžaduje hĺbku pôdy najmenej 40 cm.

poda_1

Orientácia krajiny – Pre plantáže, ktoré sa nachádzajú na svahoch je lepšie zvoliť orientáciu na východ, kde najintenzívnejšie slnečné žiarenie bude dopadať ešte v priebehu dopoludnia. Zabráni sa tak nadmernému vysušovaniu pôdy a spáleniu vanilkových listov a strukov silným poludňajším a popoludňajším slnkom.

Príprava územia na pestovanie – Prípravy sa vykonávajú na základe výšky pôvodných stromov, ktoré sa nachádzajú na mieste budúcej plantáže. Územie sa nazýva lesný typ, ak stromy na ňom majú výšku viac ako 10 m a priemer kmeňov je väčší ako 50 cm. Krovinatý typ je vtedy, ak výška stromov a kríkov na ňom je menej ako 10 m a priemer kmeňov je menej ako 20 cm. Keď na území budúcej plantáže nie sú žiadne stromy alebo kríky, dané územie sa nazýva odlesnený typ.

Príprava pôdy lesného typu – Burinu a ostatný lesný podrast je potrebné odstrániť, rovnako ako aj konáre rastúce vo výške menej ako 4 m od zeme. Malé stromčeky a kríky rastúce pod väčšími stromami sa odstraňujú z dôvodu ľahšieho prenikania slnečného žiarenia a taktiež z dôvodu lepšej cirkulácie vzduchu. Rastlinný materiál z odstránených rastlín sa používa ako zdroj organickej hmoty, ktorou sa obohacuje pôda. Väčšie stromy, ktoré ostali budú slúžiť ako tienidlá pre vanilku.

Príprava krovinatého typu – Ako aj pri predošlom type sa musí odstrániť burina a všetky nadbytočné stromčeky alebo kríky, z ktorých sa spraví kompost slúžiaci na hnojenie pôdy. Krovinám, ktoré budú poskytovať tieň a podporu sa ponechá iba jedna stonka, z ktorej sa odstránia všetky bočné konáre ležiace na zemi. Stromy alebo kríky s výškou väčšou ako 2 m by mali slúžiť iba na poskytovanie tieňa.

Po vykonaní daných opatrení je územie pripravené na výsadbu podporných stromčekov. Tu by sa mali brať do úvahy aj prírodné a vegetačné podmienky pre správny výber stromčekov. Na lesnom type sa odporúča asi 5000 stromčekov na hektár rozmiestnených v radoch, ktoré sú od seba vzdialené 2 m. Vzdialenosť medzi stromčekmi v radoch je asi 1 m. V krovinatom type sa vysádza približne 6 600 stromčekov na hektár. Vysádzané sú v dvojradoch. Vzdialenosť medzi jednotlivými radmi v danom dvojrade je 1 m. Vzdialenosť medzi jednotlivými dvojradmi je 2 m a vzdialenosť medzi jednotlivými stromčekmi v rade je 1 m. Kríky a stromčeky, ktoré  nezapadajú do danej schémy sa odstraňujú. Nesmie ale dôjsť k výraznému zníženiu tieňa. Na odlesnených typoch sa vysádza až 10 000 stromčekov na jeden hektár pôdy. Rozmiestnené sú v radoch, ktoré sú od seba vzdialené iba 1 m. Vzdialenosť medzi jednotlivými stromčekmi v radoch je taktiež 1 m.

stromy

Pri všetkých troch typoch je odporúčané vysádzať „pichoco“ Eritrina sp. ako podporný stromček. V odlesnenom type sa však vysádza 50 % „pichocos“ a 50 % „cocuites“ (Gliricidia sepium), pretože „pichocos“ nie sú až také bujné a nevytvárali by dostatočný tieň. V tomto prípade sa jednotlivé druhy stromčekov pri výsadbe striedajú.

Charakteristika podporných stromčekov – Z oboch druhov „pichoco“ aj „cocuite“ sa vysádzajú jednoročné stromčeky s výškou 2 m a priemerom kmeňa 3,5 až 5 cm. Stromčeky sa sadia v čase, keď sa na nich začínajú objavovať lístky, čiže v marci a v apríli.

 

 
 


Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.