Facebook

Dotazník

Ako sa Vám páči náš e-shop?
Počet hlasov: 143

Klasické prihlásenie

Nemôžete vyplniť toto pole
 

Prihlásenie cez sociálne siete


Príbeh o vanilke - 2. časť

Totonakovia boli domorodí obyvatelia Mexika, ktorí sa venovali pestovaniu, zberu a spracovávaniu vanilkových strukov dávno pred príchodom aztéckej ríše a boli považovaní za najlepších výrobcov vanilky v tej dobe. A stále boli hlavnými výrobcami vanilky až do 19. storočia, hoci do Európy bola dovezená už pred 400 rokmi prvými španielskymi dobyvateľmi (vanilka sa prekladá ako struk v španielčine).

     vanill3

Až do 19. storočia malo Mexiko monopol na pestovanie vanilky, ale už od začiatku storočia Holanďania začali pestovať vanilku v Indonézii, ďalší európsky osadníci vo Východnej Indii a Francúzi priniesli vanilku na ostrovy Reunion, Madagaskar a Maurícius, ktoré sa nachádzajú v juhozápadnej časti Indického oceánu. Záhadou však ostávalo, prečo vanilka pestovaná v oblastiach mimo Strednej Ameriky neprinášala žiadnu úrodu... .

Až neskôr si ľudia uvedomili, že rastlina sa reprodukuje pomocou špeciálnej formy opelenia vďaka včelám rodu Melipona a kolibríkom. Keďže sa v týchto nových častiach sveta tieto včely a kolibríky nevyskytovali, zdalo sa, že pestovanie vo veľkom mimo územia Mexika je odsúdené na neúspech.

Avšak v roku 1841 otrok menom Edmond Albius, ktorý žil na ostrove Reunion, vynašiel metódu manuálneho opeľovania, ktoré umožnilo úspešné pestovanie vanilky aj v tomto regióne. Aj v súčasnej dobe sa pestvatelia vanilky nemôžu spoliehať na prírodných opeľovačov, ale musia používať metódy umelého opeľovania, čo je časovo a pracovne veľmi náročné.

     pollunation

V skorších obdobiach bola vanilka využívaná v medicíne ako nervový stimulant a taktiež mala povesť ako afrodiziakum. Využívala sa tiež pri údení tabaku. Už od druhej polovice 16. storočia Španieli vyrábali čokoládu s príchuťou vanilky vo svojich továrňach v Španielsku. 

Podľa niektorých zdrojov sa vanilka do Anglicka dostala v roku 1773, potom sa na nejaké obdobie vytratila z povedomia. Znovuobjavená bola až na začiatku 19. storočia markízom Blandfordom a od roku 1807 ju začal pestovať Charles Greville, ktorý ponúkol vanilkové odrezky botanickej záhrade v Antverpách a v Paríži. V roku 1819 boli odoslané dve rastliny z Antverp na Javu, ale iba jedna prežila cestu. Odtiaľ bola vanilka v roku 1827 prevezená na ostrov Reunion a Maurícius. V roku 1840 sa dostala na Madagaskar.

V súčasnosti sú najväčšími producentmi vanilky bývalé francúzske kolónie na čele s Madagaskarom a Indonéziou. Menšiu časť zo svetového exportu si ešte stále udržuje Mexiko. Naopak najväčším dovozcom vanilky je USA, Francúzsko a Nemecko.

 

 
 


Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.