Facebook

Dotazník

Ako sa Vám páči náš e-shop?
Počet hlasov: 143

Klasické prihlásenie

Nemôžete vyplniť toto pole
 

Prihlásenie cez sociálne siete


Tieň vo vanilkovej plantáži

Tieň na vanilkovej plantáži je úzko spätý s rozvojom rastlín. Počas celého obdobia musí byť konštantný a rovnomerný, aby sa zabránilo strate vlhkosti vo vzduchu a v organickej hmote počas suchých mesiacov. Dodatočná funkcia tieňa v plantáži môže byť naopak aj ochrana pred nízkymi teplotami počas chladných mesiacov. Príliš silný tieň však spôsobuje zmenšenie úrody a zhoršenie kvality vanilkových strukov, zatiaľ čo príliš málo tieňa nedostatočne chráni rastliny pred slnečným žiarením, a tak sa na vanilkových strukoch alebo listoch môžu objaviť popáleniny. V oboch prípadoch rastlina slabne a stáva sa náchylnou na rôzne ochorenia alebo napadnutia škodcami.

tien

Počas roka sa robí vo vanilkovej plantáži istá manipulácia s tieňom. Závisí to od teploty, vlhkosti a slnečného žiarenia v danom ročnom období. Počas roka sa vyskytujú tri kritické obdobia: obdobie sucha, obdobie dažďov a „severné vetry.“

Obdobie sucha – počas obdobia sucha sú najčastejšie veľmi teplé a slnečné dni a je preto potrebné udržiavať vysokú vlhkosť vzduchu a organickej hmoty. Počas tohto obdobia by tieň mal byť na úrovni okolo 80 %. Je to približne taký tieň, aký poskytuje dospelý strom manga.

Obdobie dažďov – v stave nadmernej vlhkosti je potrebné dbať na to, aby sa zabránilo naakumulovaniu až príliš vysokej vlhkosti vzduchu, a zároveň, aby slnečné lúče nespálili vanilkové rastliny. Odporúča sa tieň na úrovni okolo 50 %, ktorý sa podobá na tieň, ktorý poskytujú kvitnúce stromy rodu Delonix Regia.

Obdobie „severných vetrov“ – počas tohto obdobia nastáva mierny pokles teploty a často sa vyskytujú búrky. Prakticky celý čas pretrváva slabý dážď alebo mrholenie. V tomto období sa však znižuje riziko spálenia vanilkových rastlín slnkom. V tomto období sa odporúča udržiavať tieň na úrovni iba 20 %. Tento tieň sa podobá na tieň, ktorý poskytuje dospelá „Causarina.“

Regulácia tieňa (prerezávka) – regulácia tieňa v lesnom alebo krovinatom type začína prerezávaním podporných stromčekov (pichocos). V prípade, že naďalej ostáva príliš silný tieň, môžu sa spodné vetvy daných stromčekov odrezať úplne. V odlesnenom type plantáže sa tieň reguluje tak, že vo februári a v marci sa sadia cocuites a pichocos a prerezávanie je robené pre pichocos v júli alebo v auguste, keď klíčky dosiahnu 40 až 50 cm a pre cocuites v novembri alebo v decembri. Tento postup sa opakuje každý rok. Ak sa na odlesnenom type plantáže sadia iba pichocos, tak v júli alebo v auguste sa prerezáva iba každý druhý stromček. Na zvyšok sa urobí prerezávka počas novembra alebo decembra.

tien_1

Ak sa vyskytne situácia, že rastlina nemá dostatok tieňa a hrozí spálenie strukov alebo listov slnkom, dajú sa na prikrytie vanilkových rastlín použiť banánové, palmové alebo kukuričné listy.

 

 
 


Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.