Facebook

Dotazník

Ako sa Vám páči náš e-shop?
Počet hlasov: 143

Klasické prihlásenie

Nemôžete vyplniť toto pole
 

Prihlásenie cez sociálne siete


Vanilka v medicíne

V minulosti sa vanilka používala v oficiálnej medicíne, a to jednak v predkolumbovských dobách v Strednej Amerike a tiež neskôr v Európe ako prostriedok proti horúčke a ako afrodiziakum. Dnes sa už až na niektorých prírodných liečiteľov v medicíne nepoužíva.

Ale nedávny laboratórny výskum potvrdil možnosť, že upravená forma vanilky sa môže stať liekom na liečbu kosákovitej anémie. Už pred 30 rokmi bolo známe, že vanilín chráni červené krvinky pred neprirodzením tvarovaním do kosákovitého tvaru, ktorý nie je vhodný na prechod cievami. Myši, ktoré dostávali zlúčeninu, ktorá sa im v tele premenila na vanilín žili 5 krát dlhšie ako myši, ktoré nedostávali žiadne látky do tela. Všetky myši boli podrobené nízkemu tlaku kyslíka, ktorý je základný predpoklad na vznik nepravidelných tvarov červených krviniek. 

Výsledky štúdie, ktorú vedie hematológ Toshio Asakura MD., PH.D., z detskej nemocnice vo Philadelphii sa objavili v júni 2004 v British Journal of Haematology.

motif_haematology

Už od doby Aztékov bola vanilka považovaná za afrodiziakum. Podľa Totonakov Xanat, mladá dcéra mexickej bohyne plodnosti, milovala mladého Totonaka. Nemohli sa vziať kvôli jej božskej prirodzenosti, a tak sa premenila na rastlinu, ktorá by mu poskytovala potešenie a šťastie - vanilku.

V roku 1762 nemecká štúdia zistila, že lieky na základe extraktu z vanilky liečia impotenciu. Všetkých 342 pacientov s úsmevom tvrdilo, že boli vyliečení.

6968944-red-hearts-wallpaper

 

 

 
 


Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.