Facebook

Dotazník

Ako sa Vám páči náš e-shop?
Počet hlasov: 143

Klasické prihlásenie

Nemôžete vyplniť toto pole
 

Prihlásenie cez sociálne siete


Vysádzanie vanilky

Aby sa zabránilo vysádzaniu neproduktívnych rastlín, ktoré sa v prípade vanilky nazývajú „oslie ucho,“ je potrebné dodržiavať niekoľko dôležitých pokynov:

  • nesmú sa vysádzať rastliny neznámeho pôvodu
  • odrezky sa odoberajú z rastlín, ktoré sú v produktívnom období
  • výber vhodných rastlín sa vykonáva od polovice augusta (3 mesiace po opelení) do polovice novembra (obdobie zberu)
  • hneď po zbere sa z vybraných rastlín odoberajú odrezky, ktoré musia mať dĺžku 1 m a hrúbku asi 1 cm

Pred dezinfekciou odobraných vanilkových odrezkov treba najprv z každého odrezku odstrániť tri listy zo spodnej časti odrezku pre uľahčenie výsadby. Následne prebieha dezinfekcia odrezkov vo fungicíde, napríklad Benomyle v koncentrácii 2 g/l vody. Prípravok sa zmieša s vodou v dostatočne veľkej nádobe, do ktorej sa zmestia celé zväzky daných odrezkov. Dezinfekcia vanilkových odrezkov slúži na zabránenie šíreniu hniloby alebo rôznych plesní.

van

Výsadba vanilkových odrezkov si vyžaduje založenie vlhkej organickej hmoty usporiadanej v blokoch na mieste výsadby, odburinenú celú plochu plantáže a vysadené podporné stromčeky, ktoré do výšky minimálne 1,7 m nemajú žiadne bočné konáre. Odrezky musia prejsť dezinfekciou a musia mať odstránené tri spodné listy. Rany po odstraňovaní spodných listov sa zahoja po 1 až 2 dňoch od mechanického poškodenia.

Na plantážach, ktoré sú plne závislé od ročných období výsadba prebieha v máji alebo v júni. Na umelo zavlažovaných plantážach môže výsadba prebiehať kedykoľvek počas roka. Neodporúča sa však výsadba v septembri a októbri, kedy by nižšie teploty mohli mladé rastlinky poškodiť. Odrezky sa vysádzajú do vopred pripravených jamiek s hĺbkou asi 20 cm a pod uhlom 45.° Do jamiek sa vložia odrezky s tou časťou, na ktorej boli odstránené tri spodné listy a následným jemným tlakom sa jamky zakryjú. Potom sa pridá na vrch pôdy vopred pripravená organická hmota a nakoniec sa odrezky pripevnia k podpornému stromčeku. Na tento účel sa využívajú prírodné a rozložiteľné materiály ako banánové alebo kukuričné listy, kôra stromov alebo rôzne popínavé rastliny.

vnl_03

 

 
 


Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.