Facebook

Dotazník

Ako sa Vám páči náš e-shop?
Počet hlasov: 143

Klasické prihlásenie

Nemôžete vyplniť toto pole
 

Prihlásenie cez sociálne siete


Príbeh o vanilke - 1. časť

Vanilka pochádza z juhovýchodnej časti Mexika, Guatemaly a ďalších častí Strednej Ameriky, kde rastie ako popínavá rastlina v lesoch.

             Vanilla_plantation_in_wood_dsc00190                                     

Príbeh začína u Aztékov v predkolumbovskej Amerike. V oblasti Mexika a Guatemaly Aztékovia používali vanilku ako aromatickú prísadu do horúcej čokolády spoločne s medom a paprikou. 

Jej použitie Aztékmi zaznamenali už prví španielsky dobyvatelia. Correll (1953) uvádza, že Bernal Diaz, španielsky dôstojník pod Hernandom Cortésom, bol zrejme prvý beloch, ktorý opísal toto korenie, keď pozoroval Montezumu, neohrozeného aztéckeho panovníka, ako popíjal „chocolatl“- nápoj pripravený z rozdrvených semien kakaovníka, ochutený vanilkou, ktorú Aztékovia nazývali slovom „tlilxochitl,“ ktoré je odvodené od slova „tlilli“, čo znamená „čierny“ a z „xochitl,“ ktoré sa prekladá ako „struk.“ Vanilkové bôby boli považované za najväčšiu vzácnosť, ktorou aztéckeho vládcu mohli obdarovať jeho poddaní. Legenda hovorí, že Cortés v roku 1520 dostal čokoládu s príchuťou vanilky v zlatom pohári od Montezumu. 

           3

Bernardino de Sehagun, františkánsky mních, ktorý prišiel do Mexika v roku 1529 písal o vanilke pridávanej do kakaa sladeného medom, ktoré sa predávalo na trhu. Avšak jeho práca napísaná v aztéckom jazyku bola publikovaná až v roku 1829. 

Francisco Hernández, ktorý bol vyslaný do Mexika Filipom II. Španielským, popísal vanilku vo svojej práci Rerum Medicarum Novae Hispaniae Thesaurus, ktorá bola prvýkrát publikovaná v Ríme v roku 1651. V nej preložil „tlilxochitl“ ako „čierny kvet.“ Tento omyl sa v literatúre vyskytoval mnoho rokov, aj keď kvety sú zelenkavo žltej farby.

       Vanilla_planifolia_03

 

 
 


Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.